Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 Bahçeli'den yurt yangını açıklaması    Yıldırım: Adana’daki faciayı Meclis de araştıracak    Alkol ve sigaraya ÖTV zammı    Nurettin Canikli: Amerika’daki başkanlık seçimi dolardaki yükselişi tetikledi    İran'dan Erdoğan'a Esad tepkisi    616 mülki idare amirinin görev yeri değişti    Kolombiya'da kongre barış anlaşmasını onayladı  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  Kolombiya'da kongre barış anlaşmasını onayladı

  İran'dan Erdoğan'a Esad tepkisi

  616 mülki idare amirinin görev yeri değişti

  TÜSİAD: OHAL bir an önce bitirilmeli

  Alkol ve sigaraya ÖTV zammı

 

 

SINIR KÖYLÜLERİ MAYINLI ALANIN İSRAİLLİ ŞİRKETLERE VERİLMESİNE KARŞI

 

28.5.2009 12:48:25

Kilis'in Sınıra Yakın Köylüleri, Mayınlı Alanın Kendilerine Verilmesini İstiyor. Minberi Mayınlı Alanda Camisi Köyde Olan İlginç Cami Görenleri Şaşırtıyor. Kilis Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik: "Yahudi İle Komşu Olmak İstemiyoruz.Mayınlı Alan Yahudiler Yerine Çiftçilere Dağıtılsın. Çmkm Başkanı Mehmet Kara: "Mayınlı Alanı Suriyeliler, Sökerek Kullanıyor.Sınırda Mayın Falan Kalmadı, Olmayan Mayını Nasıl Temizleyecekler."

 

 

İHA - Suriye sınırında 'ölüm kusan' mayınların kaldırılarak tarıma açılması tartışmalarına sınır köyleri de katıldı. Köylüler, mayınlı alanların kendilerine verilmesini istiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Suriye sınırındaki mayınların kaldırılması için yasa teklifi görüşmeleri sınır köylerinde yaşayan vatandaşların kafasını karıştırdı. Suriye sınırına sınıra '0' noktasında bulunan sınır köyünde minberi mayınlı alanda camisi köyde olan Seve'de (Akıncı) cami görenlerin şaşırmasına neden oluyor. 1980'li yıllarda kaçakçılığın yoğun olarak yaşandığı dönemde camiye namaza diye giren "sırtçılar" caminin penceresinden inerek, mayınlı sahayı kullanarak Suriye tarafına geçiyordu. Buradan aldıkları eşyaları sırtlarına yükleyen kaçakçılar, tekrar camiden köye geliyorlardı. Bu duruma fark eden güvenlik güçleri, köyün camisinin pencerelerine demir parmaklıklar yaptırdı.

1950'li yıllarda Suriye sınırındaki, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Şırnak illerine ait arazilere döşenen mayınlar, bugüne kadar binlerce kişinin ölümüne ve sakat kalmasına neden oldu. Uzunluğu 840 kilometre, eni ise 300 ile 700 metre arasında değişen yaklaşık iki Kıbrıs adası büyüklüğündeki tarıma elverişli alanlar, mayın döşendikten sonra kullanılamaz hale geldi.

Uzun bir süre sonra mayınların kaldırılmasının gündeme gelmesi üzerine sınır köylerinde yaşayan vatandaşlar mayınlı alanların yabancılara değil kendilerine tahsis edilmesini istiyor.

Mayınlı alanı Suriyelilerin sökerek kullandığını belirten Kilis Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi (ÇMKM) Başkanı Mehmet Kara, "Sınırda mayın kalmadı ki, Suriye her yıl biraz daha sınırımıza yaklaşıyor. Olmayan mayını nasıl temizleyecekler. Mayınlı sahalar vatandaşlara verilirse, herkes kendi arazisini temizler. Suriye temizlediği mayınlı arazide tarım yapıyor. Suriye tarafından asker olmadığı gibi tel örgüde olmadığı için mayınları sökerek tarıma açtılar. Şuandaki mayınların ne devlete ne de başkasına faydası yok. 52 yıldan beri atıl durumda duruyor. Bir avuç toprak için milyonlarca kişinin kanı dökülürken, 700 kilometre uzunluğundaki 500 metre derinliğindeki arazi boşu boşuna duruyor. Mayınların bir an önce temizlenerek çiftçilere ve köylülere dağıtılmasını istiyoruz" dedi.

Kilis Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik de, Yahudi ile komşu olmak istemediklerini vurgulayarak, "Mayınlı alanın Yahudiler yerine çiftçilere dağıtılmasını istiyoruz. Mayınlı saha vatandaşlara verilsin, herkes kendi arazisini temizler. Zaten mayın mı kalmış ki, Suriyeliler ekip biçiyorlar. Herkesin mayınlı sahaya yakın yerde arazisi var. Versinler çiftçilere mayınları söküp temizleyip kullansınlar. Bu arazilerin Yahudilere verilmesinin ne anlamı var. Yahudilerden dost olur mu? Yıllardan beri ekilip biçilmeyen bu alanda organik tarım yapmak mümkün, bu nedenle bu araziler çiftçilere verilsin, bu mayınlı alan Yahudilere verilirse harçlık vermiş gibi olur. Bizim arazimizde Yahudilerin ne işi var. Benim arazimi Yahudi işletecek ben Yahudi ile karşı karşıya geleceğim" diye konuştu.

Reşit Bıyıkbeyi adlı vatandaş ise mayınların kaldırılmasını istediklerini belirterek, "Camimizin bir kısmı mayınlı saha içerisindedir. Bir an önce mayınların kaldırılmasını istiyoruz. Yıllardır bakir bu toprakların değerlendirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. Mehmet Daş isimli vatandaş ise, uzun yıllardan beri mayınlı arazilerin ekilip biçilmediğine dikkat çekerek, "Bu araziler organik tarıma çok müsaittir. Çok verimli bir arazidir. İsrail gibi bir devlete veya şirketlere verilmektense, köylülere dağıtılmasını istiyoruz" dedi.

 

        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

1965525

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber